Hoş Geldin Sınav

hos_geldin_sinavYeni bir çözüm önerisi üretilene kadar ne yazık ki ülkemiz bir sınavlar ülkesi konumundadır. Bireylerin istedikleri yaşama ve hedefe yönelmeleri için sınav gibi zorunlu aşamalardan geçmeleri, zaruri bir hal taşımaktadır. Gerek eğitim sisteminden, gerek medyadan, gerek ailelerin algılamalarından kaynaklı olarak sınavlar, bireyler için korkulması ve karşısında gerilmesi gereken bir unsur haline getirilmiştir. Karşımıza çıkan sınav engellerini aşarak hedeflediğimiz yere doğru ilerleyebiliriz. Lakin sınavları öğrenciler için bunalım sebebi, kaygı uyandırıcı olarak sunarsak başarıdan ziyade psikolojik ve akademik olarak olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Sınavın tek çare olduğunu söylemek, öğrenciyi kendisinden başka bireylerle kıyaslamak, ne idiğü belli olmayan uzman diye geçinen insanlardan yardım almaya çalışmak, medyanın şarlatanlığına kulak vermek, mesleki yönlendirmeleri kendi dileklerimize göre yapmak, çalışma sistemini bilmemek, verimli ders çalışma koşullarını hazırlayamamak, takdir – teşvik – ödül – caydırıcılık gibi kavramlardan bihaber olmak, baskı uygulamak; bütün bunlar öğrencilerin psikolojisini ve hatta fizyolojisini bozan sebeplerdir.

Bizler bu sorunlara bizzat tanık olan, kendi öğrencilerinden, velilerinden, danışanlarından, mesai arkadaşlarından yola çıkarak, Tiyatro Yansıma ile birlikte skeçler hazırlayıp, skeçler sahnede oynanırken aralara girip psikolojik danışman bakış açısı ile düzeltmesi gereken yerlere müdahale eden Psikolojik Danışman Mehmet KONUK hocamız aracılığı ile HOŞ GELDİN SINAV isimli bir teatral konferans hazırladık. Yukarıda saymış olduğumuz öğrenci ve veli davranışlarının altı farklı skeçte ve bir şiirde sunulduğu, aynı zamanda hocamızın öngörü, telkin ve tavsiyeleri ile olması gerekenleri verdiğimiz projemizdeki maksadımız, öğrenci ve velilere bir nevi ayna tutmak; bu ayna sayesinde aileler ve öğrenciler kendi eksik ve yanlış yönlerini görüp düzeltme ve olması gerekenleri de devam ettirme veya kazanma davranışı elde edeceklerdir. Projemizin, bugüne dek bu bağlamda yapılan konferanslardan farkı iki şekilde ortaya çıkmaktadır;

  • Bu tarz konferanslarda tek taraflı bir sunum vardır. Bu tarz, gelen kitle için bir akılda kalıcılık sağlayamamaktadır. Aksine can sıkıcı bir formata sahiptir. Bizler bu sunum tarzından koparıp, daha teatral bir normda sunarak, gerçekçi bir halde seyirciyi yakalamak istedik. Bu sayede verilmek istenen mesaj daha net verilecek ve davranış değişikliği daha başarılı bir oranda gerçekleşecektir.
  • Yine bu tarz konferanslarda veliler ve öğrenciler ayrı ayrı dâhil edilir. Oysa HOŞ GELDİN SINAV projesinde her iki grup beraber projeye izleyici olarak katılıyorlar. Çünkü var olan sorun asla tek taraflı değildir. Her iki kesimde birbirlerinin yanında yüzleşsinler ve hatalarını idrak etsinler diye beraber alınmaktadır.
  • PROJENİN ADI: HOŞ GELDİN SINAV (Teatral Konferans)
  • YÖNETEN: Erkay YAVUZ
  • OYUNCULAR: Melike KURT, Erkay YAVUZ, Ali POYRAZ , Deniz YAVUZ, Kerem TANIK, Mehmet KURT, Emrah Can DOĞAN, Fatih CANPOLAT
  • PSİKOLOJİK DANIŞMAN – ANLATICI: Mehmet KONUK
  • METİN YAZARLARI: Halis GENÇ, Deniz YAVUZ, İbrahim DEMİRCİ
  • SES-IŞIK: Boğaçhan ÖZER